Tydzień Kodowania z CodeWeek

Powrót

CodeWeek to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko.

Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W ramach CodeWeek państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W tym roku CodeWeek odbywa się już po raz siódmy! To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, grafiką komputerową, czy robotyką.
Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, świętujemy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Jako szkoła bierzemy i my w tym udział. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do której zapraszamy wszystkich, w każdym wieku.
W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy osoby w każdym wieku – od maluchów z przedszkoli, po członków klubów seniora. Wszyscy będziecie bawić się świetnie.

Po co uczyć się programowania?
Po co nam to programowanie? To nie tylko ścieżka kariery. To przede wszystkim nauka, która daje szansę na zdobycie uniwersalnych kompetencji – kluczowych nie tylko dla dzieciaków, ale i bardzo przydatnych w dorosłości. Wbrew popularnej opinii – programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów daje dzieciom (i wielu dorosłym) poczucie sprawczości oraz uczy zadaniowego podejścia do problemów. Praca w zespołach, czy szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić także kompetencje społeczne. Nie trzeba być matematycznym orłem, by być świetnym programistą. Humaniści także sobie poradzą 
Programowanie to z pewnością kompetencja przyszłości. To nauka, która nie tylko pozwala zrozumieć jak funkcjonuje wirtualny świat, ale i zdobyć wiedzę jak będzie wyglądał. Z roku na rok na rynku pracy potrzeba więcej specjalistów z tej dziedziny. Nauka programowania jest coraz bardziej popularna, staje się tak samo ważna jak nauka języków obcych. Programowanie to przede wszystkim jednak dobra zabawa.

Programowanie to frajda!
Zeszłoroczna edycja CodeWeek cieszyła się ogromną popularnością! Przez dwa tygodnie w całej Polsce zorganizowanych zostało ponad pięć tysięcy wydarzeń, w tym nasze wydarzenie. Jesteśmy bardzo dumni z tego.

Krok po kroku
Tak jak wspominaliśmy – nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy pomysł na zaangażowanie jest dobry. Liczą się dobre chęci i miłe spędzenie czas. Drodzy uczniowie zacznijcie od lekcji informatyki, które odbędą się w Waszej szkole pomiędzy 5 a 20 października. Możecie również przygodę tą kontynuować w domu.
Zachęcamy również do śledzenia profilu Code Week PL na Facebook’u
https://pl-pl.facebook.com/CodeWeekPL/.
Przydatne strony do nauki i zabawy podczas „Tygodnia Kodowania” znajdziecie na stronach:

http://koduj.gov.pl/category/rodzic/gry-i-zabawy
https://studio.code.org/s/course4
https://code.org/hourofcode/overview
https://studio.code.org/s/applab-intro/stage/1/puzzle/1
https://studio.code.org/s/course3
http://koduj.gov.pl/code-combat/
https://codecombat.com/
https://hoc.nclab.com/karel/pl/
https://learningapps.org/
https://www.madewithcode.com/projects/
https://www.codemonkey.com
https://gladiabots.com/

0 0 vote
Article Rating

Dodaj komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments