Podsumowanie Europejskiego tygodnia kodowania w ZSTiO

Code Week jest inicjatywą społeczną w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Co roku odbywają się wydarzenia z zakresu nauki programowania, które poprzez gry, zabawy i łatwe do zrozumienia narzędzia wprowadzają uczestników w podstawy programowania.
W tym roku odbyły się w terminie: 7-22.10.2017. Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. W tym roku Code Week na świecie odbył się już po raz piąty i uczestniczyło w nim 50 krajów w tym Polska i m.in. ZSTiO w Jarosławiu. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących pod opieką szkolnego koordynatora ds. programowania Panią Beatą Pilek aktywnie uczestniczyli w tygodniu kodowania.
W pierwszym tygodniu od 7-15.10.2017 zajmowali się oni budową robotów i sterowaniem nimi. W drugim tygodniu tj. od 16-22.10.2017 klasy pierwsze, drugie i trzecie kodowały wykorzystując różne interpretowane wizualne języki programowania do tworzenia interaktywnych historyjek, animacji, gier komputerowych np. Angry Birds, Minecraft, Lego Star Wars oraz gier platformowych z wykorzystaniem języka Python. Uczniowie poznali również nowe narzędzia programistyczne – bibliotekę p5.js, która zarządzania obiektami wizualnymi w przestrzeni 2D i funkcjami takimi jak obsługa animacji.
Zajęcia z kodowania przeprowadzone zostały również dla dzieci ze szkoły podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. W grudniu uczniowie ZSTiO będą uczestniczyć w największej inicjatywie edukacyjnej w historii, adresowanej do uczniów z całego świata Godzinnie Kodowania, organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA).