Jaki język programowania wybrać?

Powrót

Języki programowania i ich pozycja na rynku pracy stanowią element zagorzałych dyskusji. Na co warto postawić w bieżącym roku? Coroczny raport StackOverflow wykazał, że w dalszym ciągu najpopularniejszym językiem programowania jest JavaScript. Niemniej jednak nie jest tajemnicą, że platforma StackOverflow jest zdominowana przez front-end developerów, a dla nich ten język jest nie do zastąpienia. Natomiast indeks popularności języków programowania PYPL w kwietniu 2019 pokazuje, że pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Python, a drugie Java. Warto wiedzieć, że ranking ten powstaje poprzez mierzenie częstotliwości wpisywania w Google kursów z danej dziedziny programowania. Z drugiej strony na tle tych danych ciekawe prezentuje się indeks TIOBE, czyli dane z wyszukiwarek. Patrząc na dane z kwietnia 2019 widzimy, że na pierwszym miejscu jest język Java, a na miejscu drugim C.

W oparciu o dane z corocznego raportu oraz przeglądając miesięczne zestawienia rankingów popularności przygotowaliśmy listę top 10 języków, których warto nauczyć się jeszcze w tym roku.

Oto najpopularniejsze języki programowania:

Java  – jest najpopularniejszym językiem programowania. Używa go blisko 9 milionów programistów na całym świecie oraz działa na około 7 milionach urządzeń. Język ten jest wykorzystywany do rozwijania natywnych urządzeń na Androida.

JavaScript – język ten jest również jednym z popularniejszych i zalicza się do grupy języków skryptowych. Powstał w celu uatrakcyjnienia prezentacji stron internetowych. Na front-endzie używa się go jako rozszerzenie HTML’a, ale coraz częściej zaczyna się również pojawiać na back-endzie.

Python – to język skryptowy, interpretowany, czyli zaczyna się od napisania skryptu, a następnie wykonuje się go za pomocą interpretera. Mówi się, że Python to łatwy w nauce język, choć mimo to potężny. Działa na wielu systemach oraz na systemach wbudowanych.

C#- jest to język obiektowy, który został zaprojektowany w 2000 roku przez Microsoft. Z tego języka korzystają głównie korporacje, które oczywiście używają systemu Windows. C# jest stosunkowo prostym językiem.

C++ – to kolejny język obiektowy, a powstał z rozszerzenia języka C o obiektowe mechanizmy abstrakcji danych oraz statyczną kontrolę typów.

CSS – język ten służy do prezentacji opisów stron internetowych, czyli jest to język który nadaje styl stronie np. nakazuje zmienić przeglądarce kolor, czcionkę itp.

SQL – jest często używanym strukturalnym językiem zapytań. Przeznaczony jest do tworzenia, modyfikacji oraz zarządzania bazami danych. Przede wszystkim jest to język deklarowany, co oznacza że zamiast pisać, jak coś ma być zrobione, deklarujemy czego oczekujemy.

PHP – to interpretowany skryptowy język, który został zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.

Scala – powszechnie uważa się, że jest to język przyszłości, ponieważ pozwala pisać aplikacje stosunkowo łatwo i szybko. Jest to język dynamiczny, który łączy cechy języków funkcyjnych jak i obiektowych.

R – to język programowania, który przeznaczony jest do obliczeń statycznych oraz tworzenia wizualizacji ich wyników.


Poniżej widok z „Topowych języków” wyróżnionych  przez TIOBE

0 0 vote
Article Rating

Dodaj komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments